+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

Túlsúly, alvásproblémák - Akár kortizol egyensúlytalanság is lehet a háttérben!

Egészség - Fáradtság, alvásproblémák, súlygyarapodás, meddőség – Ez csak pár tünet azok közül, melyeket a mellékvese kimerülés és a kortizol hiány okozhat. Aki állandó stresszben él, annál bizony ennek kiemelten nagy a veszélye. Lássuk csak, melyek azok a tünetek, melyek a kortizol szint csökkenésére utalnak!

Adrenalin és kortizol

Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Tartós leterheltség, stressz hatására a mellékvese kimerülhet, és megjelennek a kortizol hiány tünetei.

A mellékvese páros szerv, melynek velőállománya az adrenalint, külső része, a kéreg többek közt a kortizol nevű hormont is termeli – magyarázza Prof. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető: az adrenalin megemeli a pulzust, így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükózfelhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét.

Talán meglepő, de az alvás és ébrenlét ritmusán kívül a szervezet számtalan egyéb funkciója is szigorú napirend szerint működik. A zsíranyagcsere, az emésztés, bizonyos immunfunkciók, a vércukor szint, az éhségérzet, a koncentrációkészség, a bőr, a haj és a köröm növekedése - ezen folyamatok ciklikusságát mind a ritmikusan változó kortizolszint szabályozza.

Kortizoltegyensúlyt felborító szokásaink

Régebben, a mai modern életritmus kialakulása előtt a szervezetünket rengeteg apró kapaszkodó segítette a megfelelő kortizolritmus fenntartásában. Ezek közül a legnagyobb szerepe a hajnali kék spektrumú fénynek és a napnyugta sárgás színű fényének volt. Az éjszakai hideg és a bőséges vacsora szintén fontos irányjelző volt a szervezet napi ritmusában. Mostanra viszont ezek a támpontok már jórészt eltűntek, és számos olyan új tényező lépett be az életünkbe, amelyek összezavarják a rendszert. Ilyenek például a cukrok (kiváltképp a fruktóz), a stressz, a szennyezőanyagok (például ólom- vagy műanyagtartalmúak, bizonyos gyógyszerek, az alváshiány, zajártalom, éjszakai műszak.

Ha a stressz az életünk, mindennapjaink részévé válik, az a hormonrendszer működésén is meglátszik. A folyamatos stressz, leterheltség leküzdéséhez a szervezet folyamatosan több stressz hormont termel. Az állandó készenlét, a folyamatos igénybevétel miatt a mellékvese tartalékai kimerülnek, hosszabb-rövidebb idő után megjelennek a „mellékvese fáradtság” tünetei. Az egyensúly felborulását kezdetben magasabb kortizol szint jelzi, hiszen a folytonos stressz ellen a beteg szervezete így igyekszik felvenni a harcot. Krónikus stressz esetén azonban a túlhajszolt mellékvese idővel képtelen lesz kielégíteni a szervezet megnövekedett kortizol szükségletét, így értéke egyre csökken.

 A kortizol értéke napszakonként is eltérő, hajnalban-kora reggel a legmagasabb, éjfél körül a legalacsonyabb. Amennyiben bebizonyosodik, hogy a tüneteket az alacsony kortizol szint okozta, a hiányzó hormon adásával van lehetőség kezelésre.

A kortizolegyensúly hiányának tünetei

  • reggeli fáradtság, belassultság (még megfelelő hosszúságú alvás esetén is)
  • késői lefekvés
  • fejfájás
  • erős evéskényszer (különösképpen cukor- és szénhidrátéhség, főképp délelőtt és délután)
  • a libidó (szexuális vágy) csökkenése
  • hasi hízás
  • aknés bőr
  • depresszió
  • idegesség
  • este 6 óra után megnőtt energiaszint
  • probléma a lefekvés előtti elcsendesedéssel (és újabb energialöket este 11 óra körül)

Forrás: Budai Endokrinközpont; Fotó: Pixabay

Sleepwell - 2023 október 10.
 

 

Kínzó fáradtság – Az óraátállítás az oka?

Múlt hétvégén ismét téli időszámításra tértünk át. Bár csak egy óráról van szó, ez a kicsinek tűnő módosítás is megzavarhatja a cirkadián ritmusunkat, ugyanakkor nagyon fontos tisztázni, hogy valóban csak erről van-e szó, vagy valami más áll állandó fáradtságunk háttérben.

Az alvás nem luxus, hanem létszükséglet - Egészségünk múlhat rajta, ha nem alszunk eleget!

Az alvást méltatlanul alábecsüljük, pedig a testi és lelki egészségünk múlhat azon, milyen minőségben és mennyit alszunk.