Alváshiány

Kiégés és depresszió – Egyre több középkorú férfit érint!
március 21. | Egészség
Állandó fásultság, kedvetlenség, fáradtság, amin már a hétvégi pihenés sem segít? Egyre több férfinél jelentkezik a burn-out szindróma és a depresszió. Vajon mi okozza és hogyan gyógyítható? Cikkünkben megtalálja a választ!

5+1 szokás a rohanó hétköznapokban, ami alvásproblémát okozhat
február 09. | Egészség
Hiába érezzük úgy a nap végén, hogy szinte összeesünk a fáradtságtól, mégsem jön álom a szemünkre, amikor végre ágyba kerülünk. Mert az agyunk még este sem áll át pihenő üzemmódba, egyre csak a feladatokon, a megoldandó problémákon, a határidőre teljesítendő projekteken pörög. Nem csoda, ha elkerül bennünket az álom.

5 reggeli szokás, amelyek javítják az éjszakai pihenés minőségét
január 26. | Egészség
A napi ritmusunk az éjszakai alvásunk minőségét is jócskán befolyásolhatja.

Génmutáció okozza, ha elég a 6 óra alvás
december 27. | Érdekességek
Ne keresse tovább az okát, miért van az, hogy egyesek akár 4-6 óra alvással is beérik, másoknak meg 10 óra sem elég! Egy friss kutatás szerint egy génmutációtól függ, mi melyik csoportba tartozunk.

Hány órakor kellene elaludnunk? Hallgassunk a testünkre!
december 22. | Egészség
Alvászavarra utal, ha bármikor is fekszünk le, még lefekvés után egy órával is csak forgolódunk és képtelenek vagyunk elaludni illetve ha ez a probléma már több hete fennáll. Érdemes ilyenkor kicsit jobban odafigyelni testünk jelzéseire, mert mutatja, mi a teendő.

Miért zavar bennünket a zaj az alvásban? Itt a válasz!
november 24. | Egészség
A pihentető alváshoz nemcsak sötétségre, megfelelő hőmérsékletre van szükség, hanem csendre is.

Az alvási szokásaink is számítanak, ha a stroke megelőzéséről van szó!
november 15. | Egészség
A stroke tünetei nem mindig átütő erővel jelentkeznek, mégis életet menthet, ha komolyan veszik, hiszen akár a szélütést megelőző átmeneti iszkémiás roham is állhat a rosszullét hátterében.

Tényleg igaz, hogy a gyerekek éjszaka nőnek?
október 25. | Egészség
Amerikai kutatók érdekes eredményekre jutottak.

Az alvás nem luxus, hanem létszükséglet - Egészségünk múlhat rajta, ha nem alszunk eleget!
október 18. | Egészség
Az alvást méltatlanul alábecsüljük, pedig a testi és lelki egészségünk múlhat azon, milyen minőségben és mennyit alszunk.

Keveset alszik? Ilyen hatással lehet a vérnyomására
október 06. | Egészség
Nemcsak az alvás mennyisége, hanem a minősége is fontos.Az, hogy az alvászavarok és az alváshiány összefügg a kardiovaszkuláris egészséggel, illetve a szív- és érrendszeri problémák rizikójának növekedésével, régóta ismert tény, ám a háttérben meghúzódó pontos mechanizmusokat még nem sikerült feltérképezni.

A tökéletes alvás 4 kritériuma és a kialvatlanság veszélyei
október 04. | Egészség
A Sleep Health tudományos szaklapban jelent meg a Stanford Egyetem kutatása, amely az elmúlt évek több mint 200 alvással kapcsolatos vizsgálatát vette górcső alá, hogy kiderüljön: mi kell a minőségi alváshoz. Nagyon fontos közös nevezőket találtak a tudósok munkái alapján, az eredményeket 4 pontban összegezték.

Az alvás olyan mint a cipőméret, nem biztos, hogy neked is a 8 óra az ideális!
szeptember 27. | Egészség
Az optimális mennyiségű alvás nem túl kevés és nem túl sok. Na de mennyi az annyi? Egy új kutatás szerint nem biztos, hogy az eddig kőbe vésett 8 óra az ideális.

Demencia: összefüggésben lehet az álmatlansággal, kialvatlansággal
szeptember 22. | Egészség
A túl kevés és a túl sok alvás is szellemi leépüléshez vezethet - derült ki egy nemrég megjelent kutatásból.

A legtöbb felnőtt nem alszik eleget
szeptember 01. | Egészség
Sajnos a legtöbb felnőtt nem alszik eleget, pedig az alváshiány az egészségünkben is súlyos kárt tehet. Összegyűjtöttük azokat a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy Önnek is több alvásra lenne szüksége! A Psychology Today cikke

Miért vagyok fáradt? A fáradtság lehetséges okai, amire nem is gondolnánk
augusztus 23. | Egészség
Nehéz kikelni az ágyból, napközben is úgy érzed csak félgőzzel mész előre és már kora délután a sokadik kávé után sóvárogsz, hátha segít? A fáradtságot okozhatja egyszerű alváshiány vagy stressz, de sok más, komolyabb dolog is. Nem szabad félvállról venni a tüneteket!

Igaz vagy sem, hogy az alvás megszépít? Itt a válasz!
augusztus 18. | Egészség
Kutatók azt vizsgálták, hogy a kialvatlanság meglátszik-e az arcon.

Nyáron is figyelni kell a gyerekek megfelelő alvásidejére
augusztus 02. | Egészség
A gyerekeknél nyáron is fontos a rendszeres alvási rutin betartása, az alváshiány hosszabb távon akár mentális egészségügyi problémákat is okozhat.

Hogyan aludjunk kánikulában? 5 hasznos tanács a szakértőtől
július 14. | Egészség
Ha a napok óta tartó kánikulában nem tudunk aludni, fogadjuk meg a szomnológus szakemberek hasznos tanácsait!

7 betegség, amelynek egyik fő tünete: a fáradtság
július 12. | Egészség
Van, amikor szimplán azért vagyunk fáradtak, mert keveset aludtunk vagy túl sok volt a munka és kevés a pihenés. Ha azonban a fáradtság állandósul és szinte semmi nem segít rajta, érdemes alaposabban végére járni az okoknak, mert lehet, hogy betegség áll a hátterében.

Le lehet-e szokni az alvásról? Ezért nem érdemes vele próbálkozni!
május 19. | Érdekességek
Fitten és üdén 2 óra alvás után? Sokan vannak, akik próbálkoznak vele, hogy csökkentik az alvásidejüket, csak azért, hogy több idejük maradjon másra. Vajon megéri?

Túlsúly, alvásproblémák - Akár kortizol egyensúlytalanság is lehet a háttérben!
május 05. | Egészség
Fáradtság, alvásproblémák, súlygyarapodás, meddőség – Ez csak pár tünet azok közül, melyeket a mellékvese kimerülés és a kortizol hiány okozhat. Aki állandó stresszben él, annál bizony ennek kiemelten nagy a veszélye. Lássuk csak, melyek azok a tünetek, melyek a kortizol szint csökkenésére utalnak!

Nemzetközi viszonylatban a magyarok a rossz alvók közé tartoznak
április 14. | Érdekességek
A Magyar Alvás Szövetség nemzetközi alváskonferencia keretében hívta fel a figyelmet az egészség, az alvás és az életmód összefüggéseire, a minőségi alvás fontosságára. Több felmérés is megerősítette, hogy nemzetközi viszonylatban a magyarok a kifejezetten rossz alvókhoz tartoznak: nem alszunk eleget és azt sem ismerjük fel, ha nyugtalan alvásunk hátterében valamilyen alvászavar, vagy alvásbetegség áll.

A járvány új betegséget hozott: itt a coronasomnia!
január 27. | Egészség
A járvány egyik negatív hozadéka az egyre többeket érintő alvászavar, amit a koronavírus miatt átalakult életmód, a home office, a rengeteg képernyő előtt töltött idő, a bizonytalanság és a stressz hívott életre.

Az egyetemisták kétharmada alváshiánnyal, rossz alvásminőséggel küzd
december 16. | Egészség
Az új kutatások szerint a mai diákok nincsenek túl jól. Egy friss tanulmány eredményei bizonyították, hogy az egyetemisták körülbelül kétharmada rossz alvásminőséget tapasztal, ami befolyásolja a tanulmányi teljesítményüket, miközben mentális egészségügyi problémák kialakulásához vezethet.

Ön is a „hétvégén majd kialszom magam” elvét vallja? Ezért ne tegye!
szeptember 30. | Egészség
A szakértők szerint egy felnőtt napi alvásigénye 7-9 óra. Ez az az alvásmennyiség, amelyet minden nap biztosítanunk kell a testünknek ahhoz, hogy jól működjön. És van egy rossz hírünk: a kimaradt alvásórák nem pótolhatók!

Iskolakezdés előtt korábban bújtassuk ágyba a gyerekeket!
augusztus 26. | Egészség
Nem árt, ha a gyerekek legalább egy héttel az iskolakezdés előtt változtatnak alvási szokásaikon és korábban mennek aludni. Az alváshiány ugyanis gyengíti az immunrendszert és az iskolások könnyebben elkaphatják az ősszel egyébként is megjelenő, a légutakat érintő betegségeket.

Súlyosbodó (vagy épp javuló) alvásproblémák nyáron
június 17. | Egészség
Nagy melegben általában romlik az alvás minősége, de nyáron a csökkenő terhelés, kevesebb stressz miatt javulhatnak is bizonyos alvászavarok.

Az alváshiány 7+1 súlyos következménye
április 29. | Egészség
Akár drasztikus következményei is lehetnek egészségünkre nézve a tartós alváshiánynak!

Kínzó fáradtság – Az óraátállítás az oka?
október 26. | Egészség
Múlt hétvégén ismét téli időszámításra tértünk át. Bár csak egy óráról van szó, ez a kicsinek tűnő módosítás is megzavarhatja a cirkadián ritmusunkat, ugyanakkor nagyon fontos tisztázni, hogy valóban csak erről van-e szó, vagy valami más áll állandó fáradtságunk háttérben.