+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

Keveset alszik? Ilyen hatással lehet a vérnyomására

Egészség - Nemcsak az alvás mennyisége, hanem a minősége is fontos.Az, hogy az alvászavarok és az alváshiány összefügg a kardiovaszkuláris egészséggel, illetve a szív- és érrendszeri problémák rizikójának növekedésével, régóta ismert tény, ám a háttérben meghúzódó pontos mechanizmusokat még nem sikerült feltérképezni.

A rossz minőségű alvás hatásai

A folyamatok jobb megértését segítheti egy kutatás. A Psychosomatic Medicine nevű szaklapban megjelent tanulmány szerzői 300 főt, 21 és 70 év közötti önkéntest vontak be a vizsgálatba. A férfiak és nők korábban nem küzdöttek szívproblémákkal. Az alanyoknak két napon keresztül egy speciális, csuklóra rögzíthető eszközt kellett viselniük, mely a mozgásukat mérte - ezzel ellenőrizték hogy mennyire hatékony az alvásuk, vagyis mennyi időt töltöttek a lehető legkevesebb mozgással, forgolódás nélkül.

Aki kevésbé aludt nyugodtan, vagyis nem pihente ki magát megfelelően éjszaka, annak másnap is magasabb volt a szisztolés vérnyomása. Természetesen további vizsgálatokra is szükség van, hogy jobban megértsék, miért okozhat vérnyomás emelkedést az álmatlanság, valamint, hogy lehetnek-e hosszú távú negatív hatásai az alvászavaroknak (a már ismert problémákon kívül).

Így pihenhetjük ki magunkat éjszaka!

Ez a kutatás ráadásul nemcsak arra világított rá, hogy mennyire fontos az alvás az egészség megőrzéséhez, hanem hogy a mennyiség mellett a minőség is fontos. Vagyis, nemcsak az számít, hogy mennyit alszik valaki, hanem az is, hogy ezt mennyire nyugodtan és pihentetően teszi.

Az alvás minőségét meglehetősen egyszerű szokásokkal javíthatjuk, például azzal, ha elalvás előtt egy-két órával már nem használunk okos eszközöket, ha minél jobban elsötétítjük a szobát, vagy ha alaposan kiszellőztetünk lefekvés előtt.

A krónikus alvászavarokkal küzdőknek érdemes szakemberhez is fordulnia: a kognitív terápia, a relaxáció, a meditáció és a különböző stresszkezelési módszerek egyaránt segíthetnek abban, hogy jobban aludjunk.

Forrás: Egészségkalauz; Fotó: Pixabay

Sleepwell - 2022 október 06.
 

 

Mennyi idő alatt lehet kipihenni, ha valaki a megszokotthoz képest 1-2 órával kevesebbet alszik?

Egy új kutatás azt vizsgálta, mennyi idő alatt tudja kipihenni a szervezet, ha a szokásoshoz képest kevesebbet alszunk.

Súlyosbodó (vagy épp javuló) alvásproblémák nyáron

Nagy melegben általában romlik az alvás minősége, de nyáron a csökkenő terhelés, kevesebb stressz miatt javulhatnak is bizonyos alvászavarok.