+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

5 reggeli szokás, amelyek javítják az éjszakai pihenés minőségét

Egészség - A napi ritmusunk az éjszakai alvásunk minőségét is jócskán befolyásolhatja.

Az éjszakai pihenés vitathatatlanul befolyásolja a nappali teljesítményt, azonban ez fordítva is igaz: az, hogy mit csinálsz napközben, hatással van az alvásodra is. Szakértők szerint már a reggeli rutint is érdemes úgy alakítani, hogy az ember szem előtt tartja az esti pihenést.

Alvástámogató reggeli szokások

Napjainkban sokan küzdenek különféle alvászavarokkal. Jellemző az álomba szenderülés nehezítettsége, és az éjszakai mikroébredések is gyakoriak. Az, hogy mennyi koffeint fogyasztasz, mennyire folytatsz aktív életmódot, mennyire stresszes a munkád, mind-mind befolyásolhatják az alvásminőséged. A lefekvés előtti tevékenységek szintén lényegesek: a relaxáció, a képernyő kerülése, illetve vacsorára a nehéz, zsíros fogások mellőzése sokat segíthetnek.

Alvásszakértők szerint ugyanakkor már reggel is ajánlott olyan szokásokat kialakítani, amelyek egyrészt lendületes napkezdést biztosítanak, másrészt támogathatják a nyugodt éjszakai pihenést. Ilyenek lehetnek például a következők:

Kelj fel mindennap ugyanakkor!

Az ember alvás-ébrenléti ciklusát bonyolult belső folyamatok, hormonális működések szabályozzák. A szervezet belső óráját segíti, ha valaki mindennap, beleértve a hétvégéket is, ugyanabban az időpontban kel fel. Ébredés után körülbelül 14 órával álmosodik el az ember, ebben a melatonin nevű hormon felszabadulása játszik szerepet. Amennyiben nincs egy kialakult rutin, például hétvégente jóval később kelsz és később is fekszel le, mint hétköznap, a vasárnap éjszakai pihenésed sokkal rövidebb lehet a kelleténél.

Felejtsd el a szundit!

Csörög az ébresztőd, de újabb és újabb öt percekért ácsingózol, halogatod a kikelést az ágyból? Kevés dolog ássa jobban alá az energikus napkezdést, mint az egyébként egyáltalán nem pihentető szundizás.

Engedj be világosságot!

Miután kikeltél az ágyból, a legjobb, amit tehetsz, hogy elhúzod a sötétítőfüggönyt, felhúzod a redőnyt, beengeded a szobába a reggeli fényeket. Ez segít a szervezetednek valóban ráhangolódni az ébrenlétre. A cirkadián ritmust erőteljesen befolyásolja a fény és a sötétség váltakozása, ha ébredés után nem sokkal erős fény ér, jóval éberebbnek érezheted magad. Este viszont lefekvés előtt 1-2 órával hasonló okok miatt már inkább a besötétítésre érdemes törekedni, illetve a digitális eszközök által kibocsátott kék fény kerülésére.

Ha teheted, mozogj reggel

A rendszeres testmozgás kulcsfontosságú az egészségmegőrzés szempontjából. A fizikai aktivitás fokozhatja az alvásminőséget, de amennyiben az edzés kifejezetten intenzív, és este történik, nehezítheti az álomba merülést. Ébredés után viszont jól jön, hogy feltölt energiával, így ha belefér a napkezdő rutinodba, érdemes ekkor végezned. Ha reggel nem érzed még magadban az erőt az erős igénybevétellel járó edzésekre, végezz légző- vagy nyújtó gyakorlatokat, menj el sétálni.

Ne hagyd ki a reggelit!

Bármennyire is rohanósak lehetnek a reggelek, a nap első étkezését nem érdemes kihagyni. A reggeli hozzájárulhat az egyenletes vércukorszinthez, és javítja a koncentrációt is. Azok, akik már reggel egészségtudatos döntéseket hoznak, jó eséllyel a további étkezéseik során is így tesznek majd. Ráadásul célszerűbb a nagyobb étkezéseket nem a nap végére, a lefekvés időpontja előttre időzíteni, az ugyanis nehezítheti az elalvást.

Forrás: Femina.hu; Fotó: Pixabay

 

Sleepwell - 2023 január 26.
 

 

5+1 szokás a rohanó hétköznapokban, ami alvásproblémát okozhat

Hiába érezzük úgy a nap végén, hogy szinte összeesünk a fáradtságtól, mégsem jön álom a szemünkre, amikor végre ágyba kerülünk. Mert az agyunk még este sem áll át pihenő üzemmódba, egyre csak a feladatokon, a megoldandó problémákon, a határidőre teljesítendő projekteken pörög. Nem csoda, ha elkerül bennünket az álom.

Az álmatlanság 5 típusa – Önt melyik érinti? Ettől függ, hogyan mulaszthatja el!

Az álmatlanság kezelése, illetve kezeletlenül hagyása az egész életminőségre kihat. Járjunk utána a valódi okoknak! A Femina.hu cikke