+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

7 betegség, amelynek egyik fő tünete: a fáradtság

Egészség - Van, amikor szimplán azért vagyunk fáradtak, mert keveset aludtunk vagy túl sok volt a munka és kevés a pihenés. Ha azonban a fáradtság állandósul és szinte semmi nem segít rajta, érdemes alaposabban végére járni az okoknak, mert lehet, hogy betegség áll a hátterében.

A fáradtságnak számos oka lehet, nézzük, mikor jelezhet komolyabb problémát!

Vérszegénység

A vashiány vagy a túl kevés vörösvérsejt azt jelenti, hogy a vér sokkal kevesebb oxigént szállít, ha pedig az agy és a többi szövet nem kap elegendő oxigént, az fáradtságot eredményez.

Pajzsmirigybetegségek

A pajzsmirigy választja ki azokat a hormonokat, amelyek az anyagcserét szabályozzák. Ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony, az anyagcsere lelassul. Fáradttá válunk, a bőrünk és a hajunk kiszárad, és hízni kezdünk. A nők közel 10 százaléka szenved pajzsmirigy-rendellenességben.

Diabétesz és inzulinrezisztencia

Mivel diabétesz esetén a sejtek nem kapnak elég energiát, a cukorbetegek már a legkisebb megerőltetésre is kimerültséget érezhetnek.

Vérnyomásproblémák

A magas és az alacsony vérnyomás is okozhat kimerültséget. Némelyik vérnyomásgyógyszer mellékhatásaként is felléphet fáradtság.

Alvási apnoé és egyéb fül-, orr-, gégészeti panaszok

A krónikus orrdugulás, az orrmelléküreg-gyulladás, a mandula-megnagyobbodás és az alvási apnoé akadályozza az alvást, és csökkentheti a szervezet oxigénellátását, ami idővel állandó álmosságot, kimerültséget és ingerlékenységet okozhat.

Szívbetegség

A kimerültség a szívelégtelenség, az aritmia, az érbetegségek és a szívroham első jele is lehet.

Lisztérzékenység

A lisztérzékenység olyan komplex felszívódási zavar, melyet a gluténintolerancia okoz. A B-vitaminok felszívódási zavara pedig vérszegénységhez és kimerültséghez vezethet.

A kimerültség mellett egyéb tünetek is jelentkezhetnek, melyek súlyos betegségeket jelezhetnek. Ha a következőket tapasztaljuk, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni és alaposan kivizsgáltatnin magunkat:

  • Mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés, izomgyengeség. Ezek akár szívrohamot, stroke-ot is jelezhetnek 
  • A hirtelen, megmagyarázhatatlan fogyás daganatot, pajzsmirigy betegséget, cukorbetegséget vagy krónikus fertőzést jelezhet
  • A láz és az éjszakai verejtékezés súlyos fertőzésre utalhat

    A túl gyakori vizeletürítés, az állandó inger cukorbetegségre, krónikus veseelégtelenségre is utalhat
  • Az olyan egyéb tünetek, mint például a kettős vagy homályos látás, a nyaki-, hónalji- és ágyéki nyirokcsomók duzzanata, súlyos és makacs gyomorfájdalom, arckiütés, bőr alatti vérzés, izomgyengeség és egyensúlyzavarok is orvosi vizsgálatot tesznek szükségessé.


Forrás: EgészségKalauz

Sleepwell - 2023 augusztus 01.
 

 

3 betegség, amire nagyobb az esélye, ha keveset alszik

Alvászavar még a legjobban alvó emberekkel is előfordulhat. Összeszedtük, mi okozhatja, és azt is, milyen szövődményekkel járhat az inszomnia.

Nyitott szájjal alszik gyermeke? Akár komoly gondot is jelezhet!

Alapvetően a légzésre az orrunk való és bár időnként természetes, hogy szájon át veszünk levegőt, hosszú távon ez utóbbi egyáltalán nem egészséges és akár problémát is jelenthet. Ezért ha azt vesszük észre gyermekünkön, hogy állandóan nyitott szájjal alszik, akkor vigyük el szakemberhez és előzzük meg, hogy komolyabb gond legyen belőle.