Éjszakánként sokféle, többnyire zavaros képsor pörög le a szemünk előtt, amelynek jelentésén általában nem is érdemes töprengeni. Bizonyos esetben azonban fontos odafigyelni ezekre a rémálmokra: egy frissen publikált tanulmány szerint ugyanis a nappali hallucinációkkal egyetemben egy autoimmun betegségre, a lupuszra hívhatják fel a figyelmet – írja az Iflscience.
A lupusz – szisztémás lupus erythematosus, rövidítve SLE – nagyjából ötmillió embert érint világszerte. Az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) definíciója szerint egy krónikus (élethosszig tartó) autoimmun betegség, amely a test bármely részét károsíthatja. Lényege, hogy az immunrendszer nem tud különbséget tenni vírusok, baktériumok, illetve egészséges sejtek, szövetek, szervek között, és mindent megtámad. Többnyire kiütéseket, ízületi fájdalmakat és rossz közérzetet okoz, a tünetei azonban sokfélék lehetnek, amely miatt a helyes diagnózis felállítása hosszú időt vehet igénybe. Jelenleg nincs rá gyógymód, de a tünetek gyógyszeres kezeléssel kezelhetőek.
A tanulmányban 676, lupuszban szenvedő embert vizsgáltak meg, konzultáltak 400 orvossal, illetve 69 embert kérdeztek meg a szisztémás autoimmun betegségekkel kapcsolatos tapasztalataikról (amelyek közé a lupusz is tartozik). Az adatgyűjtés során felfigyeltek egy gyakori tünetre: ötből három lupusszal küzdő embert a betegségének kialakulása előtt rémálmok gyötörtek. Ezekben többnyire megtámadta vagy üldözte őket valami, csapdába estek vagy lezuhantak és összetörték magukat. Az érintettek negyede éber állapotban is tapasztalt a rémálmokhoz hasonló hallucinációkat.
Forrás; Fotó: Unsplash/Alexandra Gorn