+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

Az Ön gyermeke eleget alszik? Tesztelje le!

Egészség - Mennyit kell egy gyereknek aludnia? Melyek az alváshiány jelei és tünetei? Mire kell odafigyelni, hogy gyermekünk alvása kielégítő legyen? Cikkünkben minden kérdésre megtalálja a választ!

A kutatások szerint a gyermekek alvásigénye nagyobb, mint a felnőtteké. A legtöbb gyermek azonban kevesebbet alszik az ajánlottnál, ami alapvetően meghatározhatja a jóllétüket, hangulatukat és iskolai teljesítményüket is. Utánajártunk, mennyi a gyerekek egészséges alvásigénye és milyen jelei vannak, ha túl keveset alszanak.

Az egészséges alvásigény

Az alvásigény az életkorral változik. Az életkor alapján a gyerekeknek különböző mennyiségű alvásra van szükségük napi szinten:

  • csecsemők (4-12 hónapos korig): 12-16 óra (beleértve a szunyókálást is);
  • kisgyermekek (1 és 2 év között): 11-14 óra (beleértve a szunyókálást is);
  • óvodáskorú gyermekek (3-5 évesek): 10-13 óra (beleértve a szundikálást);
  • iskoláskorú gyermekek (6-12 évesek): 9-12 óra;
  • serdülők (13-18 évesek): 8-10 óra.

 

Hogyan ismerhető fel a gyermekek alváshiánya?

Az alábbi kérdések segíthetnek annak eldöntésében, hogy gyermeke eleget alszik-e.

  1. Úgy tapasztalja, hogy gyermeke hétvégén sokat alszik?
  2. Nehéz reggel elérni, hogy gyermeke kikeljen az ágyból, és ilyenkor ingerlékeny?
  3. Gyakran beszél a gyermeke arról, hogy fáradtnak érzi magát?
  4. Szeret gyermeke napközben sokat szundikálni?
  5. Szorong vagy ingerlékeny a gyermeke?
  6. Hiperaktív-e a gyermeke?

Ha e kérdések bármelyikére igennel válaszolt, akkor nagy valószínűséggel gyermeke nem alszik eleget.

 

Az alvás és az alváshiány hatása a gyermekek egészségére

Gyermekkorban a megfelelő mennyiségű alvás elősegíti a növekedést, segíti a sejtek növekedését és a test helyreállító folyamatait, szükséges a megfelelő memóriához, elősegíti a tanulást és a kognitív fejlődést, fenntartja a fizikai egészséget és az érzelmi jólétet.

A nem elegendő alvás krónikus alváshiányhoz vezet, ami drámai hatással lehet a gyermekek életére. Az alváshiány elhízáshoz vezethet, csökkenti az immunrendszer működését, rontja a fizikai koordinációt, valamint a problémamegoldás és az új információk elsajátításának képességét. Kihathat továbbá a gyermekek mentális jólétére is, növelheti a depresszió, a szorongás, az alacsony önbecsülés és az öngyilkossági gondolatok kialakulásának kockázatát. Ezek a tényezők pedig az iskolai teljesítményt is befolyásolhatják.

 

A gyermekek alváshiányának tünetei

A gyermekek fejlődő agyának megfelelő mennyiségű alvásra van szüksége. A krónikus (folyamatos) alváshiány hatásai a következők lehetnek:

  • koncentrációs nehézségek, memóriazavarok,
  • krónikus fejfájás,
  • döntéshozatali képesség csökkenése,
  • lelkesedés hiánya, rosszkedv és depresszió
  • agresszív viselkedés,
  • szociális készségek csökkenése,
  • lelassult reflexek, ügyetlenség, amely fizikai sérülésekhez vezethet,
  • csökkent iskolai- és sportteljesítmény,
  • kisgyermekek esetén hiperaktivitás és impulzivitás.

 

A gyermekek alváshiányának lehetséges okai

Leggyakrabban az alábbi okok vezethet a gyermekek alváshiányához.

Hormonális időeltolódás: a serdülőkori hormonhatások átállítják a tizenévesek biológiai óráját, így egy-két órával később alszanak el, a korai iskolakezdés azonban nem teszi lehetővé, hogy kialudják magukat. Ez az éjszakai „alvásadósság” krónikus alváshiányhoz vezet.

Fokozott képernyőidő: a lefekvés előtti okostelefon, tablet stb. használata csökkenti az alvásidőt. Egy tanulmány szerint azok a gyermekek, akik lefekvés előtt egy órával már nem használják az okostelefonjukat, 21 perc plusz alvási időt nyernek egy éjszaka (ez 1 óra 45 percet jelent egy iskolai hét alatt).

Iskola utáni hektikus időbeosztás: a házi feladat, a sport, a részmunkaidős diákmunka és a társadalmi kötelezettségek szinten csökkenthetik az alvási időt. A rendszertelen időbeosztás fokozhatja az alvászavar kialakulásának lehetőségét és hatásait is.

Fényhatások: a fény arra készteti az agyat, hogy ébren maradjon. Este a televízió, a mobiltelefonok és a számítógépek fénye megakadályozhatja a melatonin, az alvásért felelős agyi kémiai anyag (neurotranszmitter) megfelelő termelődését.

„Ördögi kör”: az elégtelen alvás hatására a gyermek agya aktívabbá válik, a „túlfoglalkoztatott” agy pedig kevésbé képes elaludni.

Alvászavarok: például a nyugtalan láb szindróma vagy az alvási apnoe befolyásolhatják, hogy a gyermek mennyit alszik.

Betegség: számos egészségügyi állapot okozhat alvási problémákat; viszonylag gyakori a megfázás, a mandulagyulladás, a reflux okozta gyakori ébredés, ami az alvás széttöredezéséhez vezethet.

Rossz alváshigiénia: az alvásminőséget zavaró tényezők közé tartozhat például a zajos hálószoba, a göröngyös matrac vagy a lefekvés előtti rumináció (aggódás).

Koffeintartalmú ételek és italok: kávé, tea, kóla, energiaitalok és csokoládé fogyasztása nem javasolt lefekvés előtt.

 

A gyermekek alváshiányának megelőzése – tippek szülőknek

Tinédzser gyermekével próbálja meg elkerülni a vitát a lefekvés idejéről, inkább partnerként beszélje meg vele a kérdést. Közösen ötleteljenek, hogyan növelhetnék az éjszakai alvásmennyiségét.

Érdemes megfontolni az alábbiakat:

  • Engedje meg gyermekének, hogy hétvégén kialudja magát.
  • Ösztönözze a korai lefekvést minden vasárnap. Ha vasárnap későn alszik el a gyermek, majd hétfőn korán kel, akkor álmos lesz iskolakezdéskor.
  • Állítsanak közösen megfelelő időkorlátokat az olyan tevékenységekre, mint a házi feladat elvégzése vagy a képernyő előtt töltött idő. Ösztönözze a pihentető tevékenységeket az este folyamán, például az olvasást.
  • Ha lehetséges, ne szervezzen kora reggeli találkozókat, órákat vagy edzéseket gyermeke számára.
  • Segítsen a gyermekének jobban beosztani az iskola utáni kötelezettségeit, hogy időt tudjon szakítani a pihenésre és az alvásra.
  • Értékelje együtt gyermekével a heti időbeosztását, és bizonyosodjon meg arról, hogy nem túlságosan „lekötött-e”. Ha igen, segítsen a tevékenységek leépítésében.
  • Bátorítsa a gyermeket, hogy iskola után – ha van rá ideje – szundikáljon délután, hogy feltöltődjön.

Fontos! Ha a fenti tippek segítségével sem sikerült gyermeke alváshiányát orvosolni, keressen fel gyermekével alvásklinikát, ahol kivizsgálják az alvászavar lehetséges okait!

Forrás: ITT; Fotó:Pixabay.hu/Public Domain Pictures

 

Sleepwell - 2023 október 12.
 

 

Kávé és édesség fáradtság ellen? Mutatjuk, miért nem jó ötlet!

Kávé és nassolás helyett mutatunk pár valóban működő módszert az alváshiány okozta fáradtság ellensúlyozására.

Ezért nem baj, ha éjszaka gyakrabban felébred a baba!

Sőt, életmentő lehet! Bár a szülőknek a baba születését követő pár hónapban nagyon fárasztó tud lenni, hogy a pici éjszaka gyakran ébred, pont ez a szokása biztosítja optimális fejlődését és életben maradását.