7 tipp, hogyan vészeljük át a forró nyári napokat a babával
Egészség - A nagy hőség a babákat még jobban megviseli, mint a felnőtteket. Éjszakai ébredések, étvágytalanság, nyűgösség kíséri a napjainkat ilyenkor, ami mindkét félnek nagyon megterhelő. Kánikula tippek következnek, amik segítenek átvészelni a hőség okozta kellemetlenségeket mind a szülőnek, mind a babának.

Figyeljünk a folyadékbevitelre!
A csecsemők anyagcseréje gyorsabb, így különösen oda kell figyenelni rájuk a forróságban. Anyatejes babáknak igény szerinti szoptatás javasolt, míg tápszeres táplálásnál ajánlott két etetés között babavízzel, vagy forralt vízzel kínálni őket. Hozzátápláláskor is figyeljünk az étkezések közötti folyadék bevitelre, kerüljük az édes, cukros italokat, minden esetben a víz a legjobb hidratáló számukra.
Ahhoz, hogy megnézzük eleget ivott-e a baba, a pelus sokat árulkodik. Ha 2-3 óránként nedves lesz, akkor a kisbaba hidratált, folyadékbevitele elegendő. Nem kell aggódni, ha étvágya ilyenkor csökken, ez még a felnőtteknél is természetes a nagy melegben.
Altatáskor előre hűtsük le a szobát
Kánikulában még a felnőtteknek is nehéz elalvás, így nem csoda, ha ilyenkor gyakrabban ébred meg a gyermekünk. Ne öltöztessük be a csecsemőt éjszakára, ilyenkor egy vékony body is izzasztó lehet a számukra. Egy vékony textilpelus bőven elegendő takarónak, ha nagyon meleg van a szobában.
A kisbabák tarkójából meg lehet ítélni, hogy melege van-e vagy fázik, ha úgy észleljük, hogy forró az adott terület, akkor a gyermeknek melege van. Ha van klíma a lakásban, akkor ne éjszaka használjuk, hanem lefekvés előtt. Legtanácsosabb fürdetés előtt bekapcsolni a berendezést, és lehűteni a szobát, hogy mire elkezdődik az altatás, optimális hőmérsékletű legyen. Klímánál fontos, hogy a kinti és benti hőmérséklet közti eltérés ne legyen több 3-4 foknál. Klíma hiányában a ventilátort ne a babára irányítsuk. A redőnyöket a délutáni órákban húzzuk be, hosszabb szellőztetés időpontjának válasszuk a kora reggelt és az estét.
Többszöri pancsizás
Hőségben tarthatunk naponta többször is fürdésidőt, a langyos vízben történő pancsizás megnyugtatja a piciket, és könnyebben vészelik át ezt az időszakot. Ilyenkor nem érdemes aggódni a napirend miatt, az alváshiány miatt úgy is felborul.
Napközbeni séták
Sétánál ne takarjuk le a babakocsit és lehetőleg egyáltalán ne tartózkodjunk az utcán kisbabával reggel 10 és délután 4 óra között. Ha még is elkerülhetetlen, akkor árnyékban sétáljunk, és ne takarjuk le a babakocsit semmivel. A legvékonyabb anyag is fullasztó forróságot okoz a zárt babakocsiban, akár 15 fokkal megemelheti a babakocsi hőmérsékletét belül, ami akár súlyos, életveszélyes állapothoz vezethet.
Utazás
Ha autóval utazunk, szintén figyeljünk a klímaberendezésre, hogy ne állítsuk túl hidegre és a hideg levegő ne közvetlenül érje a babát. Ha hosszabb útra megyünk, többször álljunk meg árnyékban levegőzni, és gyakran kínáljuk vízzel, vagy cicivel a babát. Ablakra szerelhető napellenzővel is sokat tehetünk azért, hogy ne tűzze a nap őket. Ne feledkezzünk el róla, hogy az autóban soha ne hagyjuk egyedül a babát, még annyi időre sem, hogy beugrunk a kisboltba, vagy fizetni a benzinkútra. 10 perc elteltével akár 45-55 fokra is felkúszhat a hőmérő higanyszála az autóban.
Védjük őket az erős napfénytől!
A csecsemőknek még kevés haja van és vékony a koponyacsontjuk, ezért a fejüket mindenképp védeni kell. Lehetőleg a legvékonyabb anyagú kissapkát adjunk rá, ami a vállukat is védi a leégéstől. Öltöztetés szempontjából törekedjünk a minél természetesebb anyagú, vékony, világos, szellős ruházatra. És ne felejtsük el bekenni a babát újszülöttek bőre által is tolerált naptejjel! A patikákban már többféle termék kapható, ami kifejezetten a kicsik érzékeny bőrére lett kifejlesztve.
Kiütések, izzadás, bőrtünetek kisbabáknál nyáron
Ne ijedjünk meg, ha az izzadás következtében babánkon több pici apró piros pötty jelenik meg a bőrén. A melegkiütés, más néven miliaria nagyon gyakori bőrprobléma nyáron. Ha a baba jókedvű, nem lázas, nem kíséri más tünet, akkor nem kell aggódni miatta. Megelőzni öltöztetéssel lehet, pontosabban annak hiányával. Sok szülő hajlamos túlöltöztetni még a melegben is a kisbabájukat, próbáljunk ilyenkor minél szellősebb ruhát rájuk adni. Az se baj, ha időnként otthon pucéran van a pici, ők is élvezik, és a popsi körüli rész is tud szellőzni. Hűsítő fürdő nem csak a meleg ellen jó, de a melegkiütésekre is használható, ennél többet nem tehet a szülő ilyenkor.
Forrás; Fotó: Pixabay

Ezért jó, ha együtt alszik anya és a baba!
