Negatív befolyásolja a párkapcsolatot (is) a kevés alvás!
Érdekességek - A kevés alvás felboríthatja a szervezet egyensúlyát, a hormonháztartást, ami a negatív egészségügyi hatásokon túl akár párkapcsolati problémákat is okozhat. Már akár napi egy órával kevesebb alvásnak is komoly következményei lehetnek hosszú távon!

Így hat a párkapcsolatra a kevés alvás
„A kevés alvás a tesztoszterontermelődést is visszaveszi.”- állítják azok a szakemberek, akik a témában végeznek kutatásokat. – „A nemi vágy csökkenését okozhatja stressz vagy hormonális változás, de egy új tanulmány szerint a kevés alvás is árt a libidónak.”
A tanulmányt kísérő kutatás megmutatta, hogy általában a hosszabban alvók nagyobb nemi vággyal rendelkeznek, sőt, kutatásuk szerint minden alvással töltött plusz óra 14%-os libidónövekedést hoz magával. De miért csökken, ha valaki kialvatlan? Ennek több oka is van. A szexuális képesség és nemi vágy szorosan kötődik a vegetatív idegrendszerhez. Ha sok stresszhatás ér valakit, akkor az idegrendszere túlságosan is terhelt lesz, csökken a libidója, illetve az orgazmuskészsége. A sok negatív inger a hormonháztartást is befolyásolja, ami a tesztoszteron termelődésére és az anyagcsere-folyamatokra is negatívan hat.
Amikor nemi hormonokról van szó, sokan feltételezik, hogy míg a nőket kizárólag ösztrogén vezérli, addig a férfiakat tesztoszteron, pedig mindkét nem szervezetében termelődik mindkettőből. Míg a férfiaknál tesztoszteron főleg a herékben termelődik, addig a nők esetében a petefészekben, mellékvesékben, zsír- és bőrsejtekben. Általánosságban véve a nők szervezete huszadtól tizedannyiig terjedő tesztoszteronmennyiséggel gazdálkodik, mint a férfiaké. A tesztoszteron a nők testében kulcsfontosságú feladatokat lát el: hozzájárul a csontok és a mellek egészségéhez, a termékenységhez és a szexuális vágy működéséhez, a rendszeres menstruációs ciklushoz és a vaginális egészség fenntartásához. A női szervezet a tesztoszteront és más androgén hormonokat ösztrogénné alakítja át. Ahogy a szervezet öregszik, férfiaknál és nőknél is egyre kevesebb tesztoszteron termelődik, de az általános egészség és szexuális vágy fenntartásában mindkét nem esetében végig szerepet játszik. A nem megfelelő tesztoszteronszintet olyan egészségügyi problémák kísérhetik, mint a mellszövetekben bekövetkező elváltozások, termékenységi problémák, alacsony libidó, rendszertelen menstruációs ciklus, csontgyengeség, valamit hüvelyszárazság. Ám nem csak a kevés, a túl sok tesztoszteron sem jó a női szervezetnek! A 70 nanogrammot meghaladó eredmény olyan elváltozásokra szolgálhat magyarázattal, mint a cukorbetegség kialakulása, aknék megjelenése, főleg az arcon erős szőrzet növekedése, terméketlenség, súlyos elhízás és policisztiás ovárium szindróma. Az abnormális tesztoszteronszint egyszerre lehet tünete, de kiváltó oka is a fent sorolt betegségeknek, így mindenképp további orvosi vizsgálatokat igényel, ha valaki ideillő tüneteket észlel magán.
A rendszeres alvás segíthet!
Az elegendő alvás nemcsak az általános hangulaton, de a fizikai állóképességen, stresszkezelési készségeken, illetve a kiegyensúlyozott hormonháztartás fenntartásán is segít, így legkézenfekvőbb megoldásként kínálkozik. Az ideális alvásmennyiség egyénenként nagyon változó lehet, de hosszú távon a hét óránál kevesebb pihenés megbosszulja magát, ahogy a kilenc óránál több sem ajánlott. Az elégtelen mennyiségű alvás önmagában feszültté, ingerlékennyé és depresszívvé teszi az embereket, így a megfelelő mennyiségű pihenés első lépés lehet többek között az elvesztett szexuális vágy visszaszerzéséhez. Alvás közben a vegetatív idegrendszer fel tud töltődni, így az általa vezérelt hormonháztartás kiegyensúlyozott működését is biztosíthatja.
Mi történik, ha egy órával kevesebbet alszunk?
Ha az alvásidő napi egy órával rövidebb – hét óránál kevesebb-, a hatást eleinte talán alig érzi meg a rosszul alvó, de hosszú távon szembesülhet a hátrányokkal. Akár szándékosan szorítja kevesebbre a mennyiséget, akár alvászavar okozza a problémát, az eredmény komoly hatással van a testre. Már néhány álmatlan éjszaka is felborítja a vércukorszintet, túlfogyasztásra készteti a szervezetet, és még a DNS működésére is negatív hatással lehet. A kutatásról a BBC Bízz bennem, orvos vagyok című televíziós dokumentumműsora is beszámolt. Előbbi során a Surrey Egyetem önkénteseinek két csoportját vizsgálták meg: az egyikben egy héten át hat és fél, a másikban hét és fél órát aludtak. Dr. Simon Archer, a kísérlet egyik vezetője elmondta, ez a különbség a szervezetben körülbelül ötszáz gént érint, melyek zavarai többek között a gyulladásokkal és a cukorbetegséggel is összefüggnek.
Daniel Freeman, az Oxfordi Egyetem klinikai pszichológiai professzora azt is elmondta, hogy az alváshiány folyamatosan negatív gondolkozásra ösztönzi az agyat. Egy-egy rossz éjszaka még nem von maga után mentális betegséget, de az állandósuló probléma jelentősen növeli a kockázatot. Természetesen mindez fordítva is igaz. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás a fizikai és pszichés betegségek megelőzésében is hasznos, a közérzetet javító hatással van az emberre. Norbert Schwarz, a Dél-Kaliforniai Egyetem professzora frappánsan így összegezte az eredményeket: úgy tűnik, még 60 ezer dollár éves jövedelem sem hatna annyira a mindennapi boldogságra, mint a kielégítő éjszakai alvás.
Forrás: femina

Könnyen rámehet az egészsége, ha világítás vagy televízió mellett alszik!
