Hazánk felett átlagosan heti egy ciklon vonul át, ami évente nagyjából 100 frontot jelent. Idén azonban a szokásosnál is változékonyabb az időjárás, ezért gyakran az is előfordul, hogy egy napon belül váltja egymást a hideg-, majd a melegfront.
Környezetünk változásai szervezetünket (leginkább idegi és hormonális) alkalmazkodási mechanizmusok beindítására kényszerítik. Melegfront esetén a tünetek már néhány órával a front átvonulása előtt jelentkezhetnek. Ilyenkor emelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás; mindezek vérnyomás csökkenéshez, pulzusszám emelkedéshez, esetleg a depressziós tünetek, illetve migrénes panaszok gyakoribb előfordulásához vezethetnek.
Hidegfront esetén a tünetek inkább a front átvonulása után jelentkeznek. A csökkenő hőmérséklet és páratartalom mellett nő a légnyomás. Ezt ízületi fájdalmakkal, reumás panaszokkal, asztmás rohamokkal, gyomor-, epe- és vesegörcsökkel, illetve mellkasi panaszokkal, sőt a koraszülések számának emelkedésével, illetve a szívinfarktusok gyakoribb előfordulásával hozták összefüggésbe a rendelkezésre álló megfigyelések alapján.
Bizonyos általános idegrendszeri tünetek mindkét fronthatás esetében jelentkeznek, mint például levertség, ingerlékenység, nyugtalanság, alvászavar, a reflexek lassulása, a koncentrálóképesség csökkenése és a fejfájás.
Van, ami segít a frontérzékenység okozta tüneteken!
A fronthatások enyhítése érdekében a legfontosabb feladat a megelőzés. Ennek legfontosabb elemei az erős immunrendszer, az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű mozgás és alvás.
Amennyire lehet, próbáljuk meg kiiktatni a mindennapi életünkből a stresszt, táplálkozzunk egészségesen, együnk vitaminokban (C-, B-vitaminok), ásványi anyagokban (Zn, Mg) gazdag, könnyen emészthető ételeket (sok zöldség, gyümölcs), valamint ügyeljünk a megfelelő (kb. napi 2-3 liter) folyadékbevitelre. Fontos a rendszeres testmozgás, attól függetlenül, éppen milyen idő van kint.
Jó hatású lehet a naponta végzett váltott zuhany (2 perc hideg vizes, majd 2 perc meleg vizes tusolás váltogatva), vagy a szaunázás, amely segít formában tartani a keringési- és hőszabályozó rendszerünket.
Kedvező élettani hatása van az aromaterápiának, bizonyos gyógynövényekből készült kivonatok és teák rendszeres fogyasztásának (citromfű, orbáncfű, levendula, rozmaring, ginzeng), a különböző relaxációs és jóga gyakorlatoknak, valamint az akupresszúrának és a talpmasszázsnak is.
Forrás: webbeteg.hu