+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

Fokozzák az alvászavart és a szorongásos tüneteket: 7 étel és ital, ami ronthat a panaszokon

Egészség - A szorongás, a stressz hatásait, illetve az alvászavart különféle életmódtényezők tovább fokozhatják, így az élelmiszerek is ronthatnak a kellemetlenségeken.

Míg a rendszeres testmozgás, illetve egyes tápanyagok, vitaminok, gyógyító hatóanyagok tudatos bevitele csökkenti a stressz érzését és mellékhatásait, mások kifejezetten rontják az állapotot, erősítik a szorongással járó tüneteket, emelik a pulzusszámot, fokozzák az alvászavarokat. Ezeket jobb kerülni, különösen a nagy megterheléssel járó időszakokban.

Cukros ételek és italok

A hozzáadott cukor az általános szorongást erősíti a vércukorszint hullámzása révén, hangulatromlás, ingerlékenység léphet fel. A süteményektől kezdve a reggeli gabonapelyheken át az energiaitalokig számos ételben kiugróan magas a cukormennyiség. Bár a gyümölcsökben levő rostok és vitaminok szükségesek a szervezetnek, a rost nélküli gyümölcslevek a cukros italokhoz hasonlóan hirtelen vércukorszint-ingadozáshoz vezetnek. A gyorsan emelkedő és leeső szint fokozza a stresszt és a szorongásos tüneteket.

Diétás italok

A diétás italok sem jó választások a szorongásra hajlamosaknak. Korábban kimutatták, hogy miután a szervezet az ízérzékelés után várt cukrot nem kapja meg, étvágynövelő hatással bírnak. Az aszpartámot pedig kapcsolatba hozták az ingerlékenység, az álmatlanság és a kortizolszint emelkedésével, így a depresszió kockázatát is megnöveli. A koffeintartalom ugyancsak erősíti a szívritmust és a stresszt.

Szószok, ketchupok

A szószok, ketchupok általában magas cukortartalommal bírnak, a light változatok pedig tele vannak mesterséges édesítőszerekkel, így a már említett aszpartámmal készülnek, így mindegyik erősítheti a szorongásos panaszokat, valamint az emésztésnek sem tesznek jót. A házi salsa, ketchup és zöldségmártás a jó választás helyettük.

Kávé

Napi két-három csésze kávé számos előnnyel bírhat, ám a koffeintartalommal számolni kell annak, aki szorongásra hajlamos, és későn fogyasztva az alvásminőséget is megzavarhatja. Nem árt tudni, hogy a függők számára a hirtelen koffeinmegvonás is hangulatromlással járhat. A cukorral ízesítés sem javasolt.

Transzzsírokban gazdag élelmiszerek

A magas transzzsírtartalmú és hidrogénezett olajokkal készülő ételek is kerülendők, ám a legtöbb feldolgozott élelmiszerben, készételben ott vannak, de még a desszertekben, kekszekben is. Kutatások szerint ez is növelheti a stressz és szorongás hatását, míg az omega-3 zsírsavak éppen enyhítik a tüneteket, így a halak, a diófélék javasoltak.

Alkohol

Alkoholból már egy kis mennyiség is képes megzavarni az alvásminőséget és megnövelni a pulzust. Cukortartalma a vércukorszintet emeli, hangulatzavarokat generál, erősítheti a szorongásos tüneteket. A mértékletesség fontos, egy pohár italnál több nem javasolt.

Fehér lisztes pékáru

A fehér lisztekből készült pékáruk és kenyerek egyszerű szénhidrátban gazdagok, és ugyancsak ugrásszerűen emelik meg a vércukorszintet, majd az hirtelen is esik vissza. A teljes kiőrlésű változatok hasznosabbak, mivel kisebb kiingást eredményeznek.

Forrás: Femina; Fotó: Pixabay/Pexels

Sleepwell - 2024 május 07.
 

 

Így hatnak étkezési szokásaink alvásunk minőségére - Praktikus tanácsok a jó alvásért

Az alvás létfontosságú az emberi test számára, hiszen ezalatt regenerálódik. Annak jártunk utána, hogyan befolyásolják az étkezési szokásaink az alvásunk minőségét.

Rosszul alszik? Aludjon plüssmacival!

Megannyi áldásos hatását mutatták ki a plüssállattal alvásnak, többek között megnyugtat, boldoggá tesz és mentesít a stressztől.