+36 /70/ 352 9500
info@sleepwell.hu

1192. Budapest, Drágfy köz 1.

Ez a legjobb alvási pozíció, ami pozitív hatással van az egészségünkre: azt is eláruljuk, milyen pózban ne aludj soha!

Egészség - Nem elég, ha lefekvés előtt kikapcsolod a mobilodat, és az sem, ha legalább hét órát szundikálsz éjszakánként. A minőségi alváshoz ugyanis a tökéletes pózra is szükséged van!

A minőségi alvás nélkülözhetetlen az egészséghez

Köztudott tény, hogy általában napi hét-nyolc óra alvásra van szükségünk felnőttként, és ha nem pihenjük ki magunkat kellőképpen, az káros hatással van az egészségünkre: nem elég, hogy napközben fáradtnak érezzük magunkat, elveszíthetjük a motivációnkat, csökken a koncentrációs-készségünk és a libidónk, az étvágyunk viszont fokozottan megnő, emellett akár hangulatingadozással is szembe kell néznünk. A kialvatlanság miatt ráadásul nagyobb a kockázata a depresszió, a szívinfarktus vagy a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának, éppen ezért életbevágóan fontos, hogy a minőségi alvás a prioritási listád élére kerüljön. De nem csak arra kell figyelned, hogy napról napra hét-nyolc órán át relaxálj az ágyadban, és félretedd ilyenkor a mobilodat, hiszen az sem mindegy, hogy milyen pozícióban hajtod álomra a fejedet.

A legegészségesebb alvó póz

A szakértők azt mondják, nyugodtan alhatunk hason, az oldalunkon, illetve magzatpózban is, de a legszerencsésebb az, ha a hátunkon fekszünk, mert így csökkenthetjük a hát- és nyakfájdalmak kialakulásának kockázatát. Ilyenkor a fejünk, a nyakunk és a gerincünk semleges pozícióba kerül, és csökken a testünkre nehezedő nyomás, különösen akkor, ha a fejünk csak enyhén emelkedik meg a törzsünkhöz képest. Ellenben azok, akik refluxszal küzdenek, horkolnak, esetleg alvási apnoéval (azaz alvás alatti rendellenes légzéssel) harcolnak, azoknak az oldalfekvést javasolják, amivel megakadályozható, hogy a nyelv elzárja a légcsövet, a savas refluxtól szenvedőknek pedig ebben a pózban nem kell aggódniuk amiatt, hogy a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. A szakemberek szerint az a legideálisabb, ha a bal oldalunkon alszunk, mert ez a helyzet alkalmas leginkább a fent említett kellemetlen tünetek enyhítésére, továbbá a kismamáknak is kényelmes lehet, mert segít a véráramlás optimalizálásban.

Amit ne tegyél, mert roppant káros lehet!

A karodat általában a fejed, esetleg a párna alá dugod, mielőtt elalszol? Akkor sajnos rossz hírünk van: jobb, ha mielőbb felhagysz ezzel a szokásoddal, mert ez a létező legrosszabb pozíció, amit felvehetsz az ágyban. Ezzel az ártatlannak – és kényelmesnek - tűnő mozdulattal csökkented a véráramlást, továbbá nyomást gyakorolsz az izmokra, az idegekre, ezenkívül kellemetlen zsibbadást is tapasztalhatsz az erek elszorítása miatt. Ugyanígy nem szerencsés az sem, ha a fejed felé teszed a karjaidat, mert akkor feszültség keletkezhet a vállaidban, a nyakadban, és zsibbadásra, bizsergésre lehetsz figyelmes a tagjaidban. Persze nem mehetünk el szó nélkül a helyes lábtartás mellett sem: ha teljesen kinyújtod őket lefekvéskor, az a hát alsó részének és a combhajlítói izmok megerőltetéséhez vezethet, ami fájdalmat és merevséget okozhat.

Zárásképpen azért van egy jó hírünk is neked: éjszakánként általában akár 20-30-szor is megváltoztatjuk az alvási pozíciónkat, és ha fájdalmak nélkül ébredsz, akkor valószínűleg találtál magadnak egy megfelelőt akár még félálomban is. Ha viszont kialvatlanul, sajgó tagokkal, diszkomfort-érzettel kelsz fel, próbálj odafigyelni arra, milyen pózban szundikálsz.

Forrás; Fotó: Pixabay/Bruce Mars

 

Sleepwell - 2023 december 12.
 

 

Így hatnak étkezési szokásaink alvásunk minőségére - Praktikus tanácsok a jó alvásért

Az alvás létfontosságú az emberi test számára, hiszen ezalatt regenerálódik. Annak jártunk utána, hogyan befolyásolják az étkezési szokásaink az alvásunk minőségét.

Rosszul alszik? Aludjon plüssmacival!

Megannyi áldásos hatását mutatták ki a plüssállattal alvásnak, többek között megnyugtat, boldoggá tesz és mentesít a stressztől.