Éjszakai szomjúság – Mi minden állhat a hátterében?
Egészség - Éjszaka gyakran ébred arra, hogy kiszáradt a szája és iszonyatos szomjúság gyötri? Érdemes figyelni a jelenségre, mert betegségre, egészségügyi problémákra is felhívhatja a figyelmet!

A nyugodt éjszakai pihenést több dolog is gátolhatja, a lábgörcs vagy a gyakori vizelési inger és az éjjel fellépő szomjúságérzet is mikroébredésekhez vezethet. Az éjszakai szomjúságérzetnek sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, ám nem árt felfigyelni a jelenségre, hiszen kezelést igénylő betegség, illetve egyszerűen megoldható probléma is meghúzódhat a háttérben.
Éjszakai szomjúság okai
Még azoknál is, akik egyébként nagyon odafigyelnek a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére napközben, előfordulhat, hogy olykor elfeledkeznek róla és csak este döbbennek rá, hogy aznap bizony alig ittak minőségi folyadékot (mert ugyebár a kávé nem számít annak).
Ilyenkor a szervezet kompenzál, hiszen szüksége van a folyadékra, így este fokozott szomjúságérzettel jelzi, még nem elegendő számára az aznap bevitt mennyiség. A szájszárazság, fáradtság, fejfájás a dehidratáció jelei, így ha gyakran ezekkel a tünetekkel küzdünk, érdemes elgondolkodnunk rajta, vajon eleget iszunk-e. Nagyon sok esetben az éjszakai szomjúságérzet hátterében is az áll, hogy kevés minőségi folyadékot kapott a testünk és ideje pótolni.
Amennyiben azonban gyakran ébredünk fel éjszaka arra, hogy szomjasnak érezzük magunkat, megébredve egyből a vizespohárért nyúlunk, érdemes lehet utánajárni, vajon a folyamatos dehidratáltságunknak – és szomjúságérzetünknek- nem-e valamilyen egyéb oka van.
Alvókörnyezet
Sokszor olyan prózai oka lehet a fokozott szomjúságérzetünknek, hogy az alvókörnyezetünk nem megfelelő paraméterekkel rendelkezik: meleg, száraz levegőjű, zajos és fényszennyezéssel terhelt hálóban bizony senkinek sem megy könnyen az elalvás és ezek a zavaró tényezők az éjszaka folyamán is felébreszthetnek bennünket.
Alvási apnoe
Az alvási apnoe egy sokakat érintő alvászavar, amely jelentősen megterheli a szervezetet. Lényege, hogy a légzés időnként abbamarad, kisebb-nagyobb légzésszünetek alakulnak ki. Egy-egy ilyen epizód során a vér oxigénszintje esik, lassul a pulzus, és csökken a vérnyomás, majd a szervezet stresszreakciója következtében újraindul a légzés. A horkolás mellett a betegség tipikus tünete a reggeli szájszárazság, esetleg torokfájdalom és fejfájás, de az érintettek hirtelen légszomjra is megébredhetnek, a szájszárazság miatt pedig szomjasnak is érezhetik magukat.
Perimenopauza, menopauza
A változókort megelőző, illetve a változókori hormonváltozások változatos tünetekkel járnak, a hangulatváltozások, dekoncentráltság mellett megjelenhetnek a hőhullámok, az éjszakai izzadás és a fokozott szomjúságérzet is.
Cukorbetegség
A cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete a megnövekedett szomjúságérzet. Amennyiben a szervezet nem tudja kellőképpen feldolgozni a cukrot, a vesék fokozott munkára kényszerülnek, hogy megszabaduljanak a véráramban lévő felesleges cukortól. Így aztán több vizeletet állítanak elő, ami szomjúságreakciót vált ki.
Gyógyszerek mellékhatása
Egyes gyógyszerek fokozott szomjúságérzet kialakulásához vezethetnek. Ilyenek például a kortikoszteroidok, az antipszichotikumok és az antidepresszánsok. Érdemes tanulmányozni a betegtájékoztatót, illetve szakemberrel konzultálni, ha valaki rendszeres gyógyszerszedés mellett állandóan szomjasnak érzi magát.
Ha a fokozott szomjúságérzetet állandó fáradtság, gyakori vizelési inger, esetleg zavaros látás és lassabb sebgyógyulás is kíséri, különösen fontos kivizsgáltatni a problémát.
Forrás: Femina.hu; Fotó: Pixabay

Reggel gyakran ébred kiszáradt szájjal és fejfájással? Alvási apnoe is lehet az oka!
