A melatonin ereje: az alvás-ébrenlét szabályozója
Tudta, hogy a melatonin, amelyet gyakran „alváshormonnak” is neveznek, döntő szerepet játszik az alvás-ébrenlét ciklus szabályozásában? Az agyban található tobozmirigy által termelt melatonin segít jelezni a szervezetnek, hogy mikor van itt az ideje aludni. Ha napközben természetes fénynek teszi ki magát, éjszaka pedig kerüli az erős fényt, a melatonin termelődése optimalizálódik, ami jobb alvásminőséget eredményez. Az alvási szokásokban bekövetkező zavarok azonban befolyásolhatják a melatonin termelést, ami elalvási vagy átalvási nehézségeket okozhat.
Kortizol: A stressz és az alvás közötti egyensúlyozás
Kevéssé ismert tény, hogy a „stresszhormonként” ismert kortizol az alvás minőségében is szerepet játszik. Míg a kortizol segít a szervezetnek kezelni a stresszt és szabályozni az energiát, szintje éjszaka, megfelelő alvásminőség esetén csökken, lehetővé téve, hogy ellazulhassunk, és alvásunk pihentető legyen. A krónikus álmatlanság vagy alvási apnoe azonban megbonthatja ezt az egyensúlyt, ami még éjszaka is megemelkedett kortizolszinthez vezet. Ez nemcsak az alvás minőségére van hatással, hanem az anyagcserére is kihat, és súlygyarapodást eredményez.
Az ördögi kör: Alvászavarok és hormonális egyensúlyhiány
A melatonin és a kortizol termelési zavarai csak két példa arra, hogy a krónikus álmatlanság és az alvási apnoe milyen mélyreható hatással lehet a hormonháztartásunkra. A tesztoszteron és ösztrogén hormonok, a ghrelin és leptin, vagy akár a növekedési hormonok megfelelő termelődését mind-mind hátrányosan befolyásolja a nem elégséges, vagy nem megfelelő alvás. Ha folyamatosan, hosszabb időn keresztül rosszul alszik, az szinte bizonyosan a hormontermelés és -szabályozás zavaraihoz vezet. Ezek az egyensúlyhiányok befolyásolhatják az étvágyszabályozást, ami fokozott éhségérzethez és az egészségtelen ételek utáni sóvárgáshoz vezethet, hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz és az elhízáshoz. Sőt, az egyensúlyhiány az inzulinérzékenységre is hatással van, növeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Cukorbetegség és alvás: A kétirányú kapcsolat
Tudta, hogy a cukorbetegség és az alvászavarok gyakran kéz a kézben járnak? Kutatások kimutatták, hogy a cukorbetegek hajlamosabbak az alvásproblémákra, beleértve az álmatlanságot és az alvási apnoét. Ezzel együtt a rossz alvásminőség ronthatja a glükózanyagcserét és az inzulinérzékenységet, növelve a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, vagy rontva a glikémiás kontrollt azoknál, akiknél már diagnosztizálták a betegséget. Ezért az alvásproblémák kezelése kulcsfontosságú a cukorbetegség megfelelő terápiája és megelőzése szempontjából.
Forrás; Fotó: Pexels/cottonbro