Cirkadián ritmus

Megdöbbentő hatásai vannak az alváshiánynak
szeptember 21. | Egészség
Ne gondoljuk, hogy ha nem alszunk eleget, az mindössze annyit eredményez, hogy fáradtak, esetleg nyűgösebbek leszünk napközben! A kialvatlanság lemeríti a szellemi képességeinket és veszélyezteti az egészségünket.

Nyáron is figyelni kell a gyerekek megfelelő alvásidejére
június 20. | Egészség
A gyerekeknél nyáron is fontos a rendszeres alvási rutin betartása, az alváshiány hosszabb távon akár mentális egészségügyi problémákat is okozhat.

Így hat a testünkre, ha zokniban alszunk
május 16. | Érdekességek
Az éjszakai zokniviselés megosztó téma: vannak, akik el sem tudják képzelni a ruhadarab nélkül az éjszakát, mások úgy érzik, még véletlenül sem tudnának elaludni benne. Arról is eltérnek a vélemények, hogy vajon egyáltalán egészséges-e a viselése az esti pihenés során. Utánajártunk, mi a tudomány álláspontja.

3 betegség, amire nagyobb az esélye, ha keveset alszik
május 11. | Egészség
Alvászavar még a legjobban alvó emberekkel is előfordulhat. Összeszedtük, mi okozhatja, és azt is, milyen szövődményekkel járhat az inszomnia.

5 étel, ami segít, ha ránk törne az éjszakai éhség
április 06. | Étkezés
Számtalan oka lehet annak, ha éjszaka ránk tör az éhség a felborult bioritmustól kezdve a stresszes életmódig. Persze éjszaka enni teljesen ellentmond az egészséges táplálkozás alapszabályainak, de mindenkivel megesik, hogy egy-egy feszültebb időszakban a késői órában jön rá a nassolhatnék. Mutatjuk, mely ételekhez érdemes ilyenkor nyúlni, amelyek segítenek az elalvásban!

Koronaszomnia - 8 tünet, ami covidos alvászavarra utal
március 07. | Egészség
Ez a 8 tünet utalhat arra, hogy covid okozta alvászavarban szenvedünk. Mutatjuk, mi a teendő ilyenkor!

5+1 szokás a rohanó hétköznapokban, ami alvásproblémát okozhat
február 09. | Egészség
Hiába érezzük úgy a nap végén, hogy szinte összeesünk a fáradtságtól, mégsem jön álom a szemünkre, amikor végre ágyba kerülünk. Mert az agyunk még este sem áll át pihenő üzemmódba, egyre csak a feladatokon, a megoldandó problémákon, a határidőre teljesítendő projekteken pörög. Nem csoda, ha elkerül bennünket az álom.

Ezért érdemes este 11 előtt ágyba bújni!
január 31. | Egészség
Nagyon úgy tűnik, hogy létezik egy optimális lefekvési idő, legalábbis azon kutatók szerint, akik 88 000 önkéntest megvizsgálva arra jutottak, hogy azok, akik este 10 és 11 között fekszenek le aludni, kisebb eséllyel lesznek szívbetegek.

Vegyen egy esti fürdőt, hogy jól aludjon! Mutatjuk a pozitív hatásait!
január 19. | Egészség
Télvíz idején nincs jobb egy kád meleg fürdőnél. Kellemesen ellazít és a jól megválasztott hőfok még az alvásban is segíthet!

Génmutáció okozza, ha elég a 6 óra alvás
december 27. | Érdekességek
Ne keresse tovább az okát, miért van az, hogy egyesek akár 4-6 óra alvással is beérik, másoknak meg 10 óra sem elég! Egy friss kutatás szerint egy génmutációtól függ, mi melyik csoportba tartozunk.

Az alvási szokásaink is számítanak, ha a stroke megelőzéséről van szó!
november 15. | Egészség
A stroke tünetei nem mindig átütő erővel jelentkeznek, mégis életet menthet, ha komolyan veszik, hiszen akár a szélütést megelőző átmeneti iszkémiás roham is állhat a rosszullét hátterében.

Ezek a bioritmus felborulásának jelei és következményei! Mutatjuk, hogyan orvosolhatod!
november 03. | Egészség
A cirkadián ritmuszavar okai, leggyakrabban előforduló típusai és gyógyítása

Az alvás olyan mint a cipőméret, nem biztos, hogy neked is a 8 óra az ideális!
szeptember 27. | Egészség
Az optimális mennyiségű alvás nem túl kevés és nem túl sok. Na de mennyi az annyi? Egy új kutatás szerint nem biztos, hogy az eddig kőbe vésett 8 óra az ideális.

Az alvás nem időpocsékolás! A kimaradt alvás nem pótolható!
augusztus 16. | Általános
"Majd alszom, ha öreg leszek." Önnek is ismerős ez a mondat? Bizony nagyon sokan gondolják úgy, hogy az alvás csak időpocsékolás. Pedig egyre több kutatás bizonyítja, hogy a kimaradt alvás nem pótolható, ráadásul a tartós alváshiánynak komoly, negatív élettani hatásai is vannak.

Hatékony stresszoldó módszerek rossz alvóknak
július 21. | Egészség
Ezekkel a módszerekkel érdemes próbálkozni stresszes időszakban a szorongás oldására és a jó alvásért!

Meglepő előnyökkel járhat, ha együtt alszunk a párunkkal
június 14. | Egészség
Új kutatások szerint, ha az ágyunkat megosztjuk a szerelmünkkel, akkor valóban azt érezhetjük, hogy jobb volt az éjszakai pihenésünk.

Íme a legegészségesebb napirend!
május 17. | Egészség
Kövesse természetes bioritmusát, hogy egészséges maradjon!

A 10 legfontosabb kérdés és 10 válasz az alvásról
március 31. | Érdekességek
Mi történik velünk alvás közben? Mikor érezhetjük azt, hogy zuhanunk? Melyik hormon szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat? Minderre megtalálja a választ cikkünkben!

Így terheli meg a szervezetünket az óraátállítás! Avagy melyik jobb: a téli vagy a nyári időszámítás?
március 29. | Érdekességek
Március utolsó vasárnapján ismét elkezdődött a nyári időszámítás. Évek óta vitatéma, vajon van-e egyáltalán haszna a téli és a nyári idő váltogatásának, merthogy az emberi bioritmus szempontjából szinte csak a negatív hatásait érzékeljük. A másik kérdés: ha marad állandóan az egyik, melyik maradjon, a téli vagy a nyári időszámítás?

Könnyen rámehet az egészsége, ha világítás vagy televízió mellett alszik!
március 24. | Egészség
Már a mérsékelt világításnak való kitettség is károsíthatja a szív- és érrendszeri funkciókat az éjszakai alvás során, másnap reggelre pedig az inzulinrezisztenciát is növeli, ha valamilyen fény mellett alszik az ember – derül ki az amerikai Illinois állambeli Northwestern Egyetem orvoskutatóinak új tanulmányából.

A járvány új betegséget hozott: itt a coronasomnia!
január 27. | Egészség
A járvány egyik negatív hozadéka az egyre többeket érintő alvászavar, amit a koronavírus miatt átalakult életmód, a home office, a rengeteg képernyő előtt töltött idő, a bizonytalanság és a stressz hívott életre.

Mendemonda vagy tényleg van tudományos alapja? Így hatnak alvásunkra a holdfázisok!
november 30. | Érdekességek
A hold fázisai sok mindent befolyásolnak a szülésektől kezdve a baleseteken át a természeti katasztrófákig. A legújabb kutatások szerint a lista újabb elemmel bővült: az alvással.

Ön is a „hétvégén majd kialszom magam” elvét vallja? Ezért ne tegye!
szeptember 30. | Egészség
A szakértők szerint egy felnőtt napi alvásigénye 7-9 óra. Ez az az alvásmennyiség, amelyet minden nap biztosítanunk kell a testünknek ahhoz, hogy jól működjön. És van egy rossz hírünk: a kimaradt alvásórák nem pótolhatók!

Súlyosbodó (vagy épp javuló) alvásproblémák nyáron
június 17. | Egészség
Nagy melegben általában romlik az alvás minősége, de nyáron a csökkenő terhelés, kevesebb stressz miatt javulhatnak is bizonyos alvászavarok.

Mit mikor csináljunk? Így alakítsa ki egészséges napirendjét!
május 18. | Egészség
Kövesse természetes bioritmusát! Eláruljuk, mikor sportoljon, pihenjen vagy tanuljon

Ennyi az ideális hőmérséklet a jó alváshoz!
május 11. | Egészség
A jó minőségű és elegendő mennyiségű alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy az ember testileg és szellemileg is rendben legyen. Ehhez nem csak egy kényelmes matracra vagy puha ágyneműre van szükség: az is kulcs fontosságú hozzá, hogy a szoba megfelelő hőmérsékletű legyen.

Önnek megfelelő az alvása? Biztos benne!?
április 20. | Egészség
Aluszékony? Napközben nincs energiája és állandóan fáradtnak érzi magát? Lehet, hogy alvászavar okozza a problémáit! Ezek azok a tünetek, amelyekkel érdemes orvoshoz fordulni!

Itt az applikáció, ami bizonyítottan segít a rossz alvókon!
április 13. | Egészség
A rossz alvásminőségnek számtalan oka lehet: egészségügyi probléma, felborult napirend, megváltozott életkörülmények, stressz. Nem kell azonban belenyugodni, hogy minden éjszakája kész szenvedés és mindig kialvatlanul ébred, mert több megoldás is létezik a problémára!

Tavaszi fáradtság? Bizony létezik! Mutatunk 5 okot, ami kiválthatja
április 06. | Egészség
A tél végén jelentkező vitamin- és napfényhiány, a hirtelen hőmérséklet-ingadozások, az óraátállítás és még sorolhatnánk az okokat, ami fáradtságot válthat ki a testünkből. A tavaszi fáradtság nem mendemonda, íme 5 ok, ami kiválthatja és 5 tanács, hogyan küzdhetjük le.

100 éve még a kétfázisú alvás volt a természetes – Tudja, hogy pontosan mit is jelent ez?
április 01. | Érdekességek
Manapság minden a hatékonyságról szól: igyekszünk minél több teendő elintézését beleszuszakolni egy napba. Azt is elvárjuk, hogy az alvásidő a legoptimálisabban kihasznált legyen, vagyis lefekvés után azonnal elaludjunk és egészen addig fel se ébredjünk, amíg meg nem szólal az ébresztőóra. Egy új kutatás szerint azonban nem is erre lettünk programozva.

Ismered a japánok vagy a britek alvási szokásait? Most megtudhatod, miben térnek el a miénktől!
március 25. | Érdekességek
Egy telefonos applikáció segítségével vizsgálták az emberiség alvási szokásait.

Itt a magyarázat, miért egészségesebbek a korán fekvők az éjszakázóknál!
január 21. | Egészség
Az éjszakázás negatívan hat az általános egészségi állapotra, számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát növeli drasztikusan, de nem csak az alváshiány miatt! Íme a legújabb kutatások eredményei!

Ezért sújtják inkább a nőket az alvászavarok!
január 14. | Egészség
A hazánkban élő nők csaknem 70%-a küzd alvásproblémával, de a teljes lakosságnak is több, mint felét érinti valamilyen alvászavar. De vajon miért a nőket sújtja jobban?

Ezért érezzük intenzívebbnek éjszaka a fájdalmakat!
november 03. | Érdekességek
Bizonyos napszakokban sokkal intenzívebbnek érezzük a fájdalmat, érzékenyebbek vagyunk és felerősödhetnek a kellemetlen érzések. A szakemberek szerint ennek oka a cirkadián ritmusunkban keresendő.

A tévé előtt alszik el? Ne tegye!
június 11. | Egészség
Ha valakit rendszeresen a televízió ringat álomba, annak szó szerint súlyos következményei lehetnek! Egy nemrégi kutatás szerint ugyanis ez a szokás drasztikusan megnöveli az elhízás kockázatát.

Így teheti tönkre a folyamatos netezés az egészségünket!
május 07. | Egészség
Az elektronikus eszközök túlzott és éjszakai használata kimondottan káros az egészségre, az agyra és az idegrendszerre. A sok netezés, mobilozás nem csak az éjszakáinkat teheti tönkre, de teljesen átállíthatja a napirendünket és rossz hatással van a cirkadián ritmusunkra is.

A váltott műszak veszélyei
március 05. | Egészség
Egy új kutatás szerint nagyobb az esélye a diabétesz kialakulására azoknak, akik váltott műszakban dolgoznak!

7 depresszióűző tipp őszre
október 28. | Egészség
Így előzzük meg a rossz idő beköszöntével ránk törő depressziót!

Ezért nagyon veszélyes a cirkadián ritmus megzavarása!
május 06. | Egészség
A szervezet biológiai órjának megzavarása akár daganatos megbetegedéshez is vezethet!