Alvás fázisai

Meglepő előnyökkel járhat, ha együtt alszunk a párunkkal
november 30. | Egészség
Új kutatások szerint, ha az ágyunkat megosztjuk a szerelmünkkel, akkor valóban azt érezhetjük, hogy jobb volt az éjszakai pihenésünk.

Miért ébredünk fel hajnali 3 és 4 óra között?
október 26. | Egészség
A hormonszintünk könnyen felborul hajnalban

Álmatlanul forgolódik éjszakánként? Ez a hormon okozza!
október 05. | Egészség
Ha nem termelődik ebből a bizonyos hormonból, alvászavar lehet a következménye. Mi szabályozza működését, és hogyan hat az alvásunkra?

Miért ébrednek az idősebbek nagyon korán? Ez az oka!
július 18. | Egészség
Igaz, hogy minél idősebbek vagyunk, annál kevesebb alvásra van szükségünk? Utánajártunk!

Vegyen egy esti fürdőt, hogy jól aludjon! Mutatjuk a pozitív hatásait!
január 19. | Egészség
Télvíz idején nincs jobb egy kád meleg fürdőnél. Kellemesen ellazít és a jól megválasztott hőfok még az alvásban is segíthet!

Hány órakor kellene elaludnunk? Hallgassunk a testünkre!
december 22. | Egészség
Alvászavarra utal, ha bármikor is fekszünk le, még lefekvés után egy órával is csak forgolódunk és képtelenek vagyunk elaludni illetve ha ez a probléma már több hete fennáll. Érdemes ilyenkor kicsit jobban odafigyelni testünk jelzéseire, mert mutatja, mi a teendő.

Miért zavar bennünket a zaj az alvásban? Itt a válasz!
november 24. | Egészség
A pihentető alváshoz nemcsak sötétségre, megfelelő hőmérsékletre van szükség, hanem csendre is.

Demencia: összefüggésben lehet az álmatlansággal, kialvatlansággal
szeptember 22. | Egészség
A túl kevés és a túl sok alvás is szellemi leépüléshez vezethet - derült ki egy nemrég megjelent kutatásból.

A rémálmok mutathatják az agy kezdődő leépülését
június 21. | Általános
Az álmok szerepe életünkben megkérdőjelezhetetlen. Idén viszont lehet, hogy egy új pont is felkerül a fontosságukat jelző listára: komoly betegség előrejelzője lehet, ha túl sokat álmodunk túl rosszakat.

Le lehet-e szokni az alvásról? Ezért nem érdemes vele próbálkozni!
május 19. | Érdekességek
Fitten és üdén 2 óra alvás után? Sokan vannak, akik próbálkoznak vele, hogy csökkentik az alvásidejüket, csak azért, hogy több idejük maradjon másra. Vajon megéri?

Ezért életbevágó, hogy eleget aludjanak a kamaszok!
március 01. | Egészség
A serdülőkor nem csupán a látványos testi változások, de a személyiség alakulásának emblematikus korszaka is egyben. A tiniknek kezd kialakulni saját világlátásuk, érdeklődési körük, stílusuk. Szeretnek lázadni, és olyan dolgokat tenni, amivel bizonyítják, ők önálló, a szüleiktől független emberek és ezzel gyakran kergetik „őseiket” a kétségbeesésbe. Ilyen például az alvás kérdése is. A tinik többsége ugyanis felesleges időpocsékolásnak tartja az éjszakai pihenést, amely – úgy gondolják - értékes órákat vesz el tőlük.

Mendemonda vagy tényleg van tudományos alapja? Így hatnak alvásunkra a holdfázisok!
november 30. | Érdekességek
A hold fázisai sok mindent befolyásolnak a szülésektől kezdve a baleseteken át a természeti katasztrófákig. A legújabb kutatások szerint a lista újabb elemmel bővült: az alvással.

Ennyi az ideális hőmérséklet a jó alváshoz!
május 11. | Egészség
A jó minőségű és elegendő mennyiségű alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy az ember testileg és szellemileg is rendben legyen. Ehhez nem csak egy kényelmes matracra vagy puha ágyneműre van szükség: az is kulcs fontosságú hozzá, hogy a szoba megfelelő hőmérsékletű legyen.

100 éve még a kétfázisú alvás volt a természetes – Tudja, hogy pontosan mit is jelent ez?
április 01. | Érdekességek
Manapság minden a hatékonyságról szól: igyekszünk minél több teendő elintézését beleszuszakolni egy napba. Azt is elvárjuk, hogy az alvásidő a legoptimálisabban kihasznált legyen, vagyis lefekvés után azonnal elaludjunk és egészen addig fel se ébredjünk, amíg meg nem szólal az ébresztőóra. Egy új kutatás szerint azonban nem is erre lettünk programozva.

A titokzatos REM-alvás
február 17. | Érdekességek
Az alváskutatás máig kevéssé feltérképezett területe a REM-fázis, amely egy nyolcórás alvás közben több etapban összesen másfél órát tesz ki. Míg a mélyalvásról (az úgynevezett non-REM fázisról) már sok ismeretet felhalmozott a tudomány, a lehunyt szemhéj mögötti apró szemmozgásokról elnevezett REM kutatása csak az alternatív tudatállapotokra nyitott hatvanas-hetvenes években virágzott. A laikusok a REM-fázist, nem is helytelenül, az álmodással kapcsolják össze, de ennél összetettebb a kérdéskör.